Chleb francuski bezglutenowy

Ostatnio piekę dużo chleba w domu. Nie pamiętam kiedy kupowałam chleb. Jedne wypieki kończą się sukcesem i mogę się z Wami nimi dzielić, inne zjadamy, ale nie nadają się na bloga. Dzisiaj popełniłam chleb francuski z przepisu Bette Hagman Gluten free gourmet. O tej autorce pisałam już kiedyś. Przepis pochodzi z jej kolejnej książki. Pominęłam gumę ksantanową i zastąpiłam ją mniejszą ilością agaru. Ciasto wydawało mi się zbyt rzadkie, więc dodałam mąkę, potem zbyt gęste, więc dodałam 2 żółtka… W cieście jest tylko 1 łyżeczka cukru, żeby drożdże rosły, jeżeli ktoś zna sposób na pobudzenie drożdży bez cukru to można cukier całkiem pominąć.
1 szklanka to 237 ml.

 

Składniki:

2 szklanki mąki z ryżu białego (u mnie mieszanka mąk ryżowych – kleistego, słodkiego, drobno zmielonego) + 1/2 szklanki mąki
1 1/4 szklanki mąki z tapioki
2/3 szklanki mleka w proszku
1 1/2 łyżeczki agaru
1 łyżeczka cukru
1 3/4 szklanki ciepłej wody
2 łyżeczki suszonych drożdży
1 łyżeczka octu winnego
2 białka
2 jajka (w oryginalnym przepisie 4 białka)

opcjonalnie 1 białko do posmarowania chleba przed pieczeniem

Przygotowanie:

Drożdże i wodę zalałam ciepła wodą i odstawiłam do wyrośnięcia. Białka odrobinę ubiłam.
W sporej misce wymieszałam suche składniki. Dolałam zaczyn, białka, ocet i zamieszałam ciasto, które wydało mi się zbyt rzadkie. Dosypałam mąkę (1/2 szklanki), ciasto znacznie zgęstniało i dodałam 2 żółtka. Ciasto rosło 1 godzinę. Przelałam je do 1 dużej foremki (można do dwóch mniejszych) i piekłam przez 45 minut (mniejsze pieczemy przez 30 minut) w 200 st C.
Smacznego!

Facebook Comments

You might also like

0 thoughts on “Chleb francuski bezglutenowy”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *