Wiele osób, które są na diecie bezglutenowej, boryka się również z dietą bezmleczną i bezjajeczną. U nas takiego problemu nie ma, aczkolwiek sama staram się nie przesadzać z ilością nabiału w diecie. Moje dzieci codziennie jedzą płatki na mleku lub piją kakao, dlatego gdzie mogę – np. w wypiekach staram się zamieniać mleko krowie (i jego pochodne) kozim lub roślinnym. Do tej pory zamiennie stosowałam wodę lub mleko migdałowe (które bardzo nam nie smakuje). Czasami jest tak, że przepis wyglada ciekawie, ale nie mamy w domu jakiegoś składnika. Niedawno znalazłam fajną rozpiskę co czym mozna zastapić. Większość zamienników będzie zapewne znana i stosowana, ale może coś się przyda. Spis zamienników pochodzi z magazynu Simply gluten free magazine http://simplygluten-free.com/glutenfreemagazine/subscribe/ . Magazyn zawiera głównie reklamy produktów bezglutenowych dostepnych w Stanach. Niemniej jednak zdarzają się fajne artykuły czy przepisy.
1 szklanka mleka:
1 szklanka mleka ryżowego
1 szklanka mleka kokosowego
1 szklanka mleka migdałowego
1 szklanka mleka sojowego
1 szklanka wody
1 szklanka mleka pełnotłustego:
1 szklanka mleka ryżowego + żółtko jajka
1 szklanka wody + żółtko jajka
1 szklanka maślanki:
1 szklanka zwykłego mleka ryżowego (lub sojowego) + 1 łyżka soku z cytryny (lub octu winnego jabłkowego) – ostawiamy na 5 minut aż skwaśnieje
1 szklanka jogurtu wegańskiego + 1 łyżka soku z cytrynu lub octu winnego jabłkowego – odstawiamy na 5 minut aż skwaśnieje
1 szklanka jogurtu:
1 szklanka jogurtu kokosowego (z mleka kokosowego)
1 szklanka jogurtu ryżowego (z mleka ryżowego)
1 szklanka puree owocowego
1 szklanka musu jabłkowego
8 łyżek masła (113 g)
1/3 szklanki oleju rzepakowego
1/3 szklanki oleju kokosowego
1/3 szklanki oliwy z oliwek (nie do pieczenia)
8 łyżek margaryny roślinnej
1 szklanka śmietany kremówki:
1 szklanka pełnotłustego mleka kokosowego
2/3 szklanki mleka roślinnego + 1/3 rozpuszczonej margaryny (masła roślinnego, oleju kokosowego, rzepakowego lub oliwy z oliwek)
1 szklanka śmietany typu light:
1 szklanka light mleczka kokosowego
1 szklanka syropu kukurydzianego:
1 szklanka miodu
1 szklanka syropu z agawy
1 szklanka syropu klonowego
1 białko:
1 łyżka czystego agar agar rozpuszczona w 1 łyżce wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy na 15 minut, po tym czasie ponownie ubijamy
1 jajko:
3 łyżki niesłodzonego musu jabłkowego + 1 łyżeczka proszku do pieczenia (bezglutenowego)
1 łyżka siemienia lnianego + 3 łyżki wody – mieszamy razem i po 5 minutach po połączeniu powstaje żel
1 łyżeczka proszku do pieczenia (bg) + 1 1/2 łyżki wody + 1 1/2 łyżki oleju
3 łyżki rozdrobnionego banana
3 łyżki puree owocowego + 1 łyżeczka proszku do pieczenia (bg)
4 łyżki rozdrobnionego w blenderze tofu + 1 proszku do pieczenia (bg)
3 1/2 przygotowanej żelatyny wg opisu na opakowaniu
Bardzo przydatny post. Jestem w trakcie diagnozowania nietolerancji, ale prawdopodobnie będę musiała wykluczyć lub chociaż ograniczyć nabiał. Wydawało mi się to strasznie trudne, a tu nagle pomoc z Twojej strony, dzięki :-).
Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
Pozdrawiam
Ciekawy post:)
Wiesz, coraz częściej zaczynam stosować olej i mąkę kokosową.Wczoraj zrobiłam sobie nawet smalec wegański, właśnie z oleju kokosowego. Gdybym go sama nie zrobiła, nie uwierzyłabym, że to nie jest prawdziwy smalec. Na niewielkiej ilosci oleju zeszkliłam starta na tarce cebulę, potem dodałam pokrojone w malutka kostkę jabłko i posmażyłam wszystko razem, dodałam resztę oleju i razem wszystko "przesmażyłam". Z tym smażeniem to trzeba uważać, bo olej kokosowy pali się w temp. 170 stopni.. Potem wszystko wlałam do słoika, w krótkim czasie "smalec" był gotów. Mleko migdałowe też mnie nie zachwyca, ale mleko kokosowe lubię, zresztą wolę domowe niż kupne. Mąka kokosowa ma jedną wadę – straszliwie chłonie wodę, więc trzeba jej nieco mniej stosować. Ostatnio dałam ją do sernika, zamiast budyniu. Zdała egzamin.Tak naprawdę korzystam tylko z Twego bloga i strony http://www.olgasmile.com i zawsze wszystko wychodzi dobrze.
Miłego, 😉
Też lubię olej kokosowy, ten dobrej jakości ma niesamowity zapach. Mąkę też stosuję, lubię. Nie lubię wody kokosowej. Natomiast mnie też mardzo interesuje wszelkiego rodzaju przetwarzanie kokosa (i nie tylko) – smalec, jogurt, itd. Jestem coraz bardziej głodna smaków i eksperymentów.
Jest mi bardzi miło, że często do mnie zaglądasz. Stronę Olgi też znam, muszę wypróbować jej zakwas na chleb, ale jakoś brakuje mi odwagi…
Pozdrawiam
Chciałam zapytac odnośnie zamiennika białka na agar agar,czy taka zamiana słuzy np temu aby w ten sposób powstał biszkopt,czy to działa jako spoiwo?
Myślę, że służy. Nie piekłam w ten sposób ciasta. Jeżeli nie jest to pilne, to kupię agar agar i upiekę ciasto Angel Cake. Tam są tylko białka.
Pozdrawiam
Jajko?!?
A co z jajkiem nie tak?