Mąka kokosowa, mleko kokosowe

Osoby na diecie bezglutenowej i bezpszennej szukają alternatywy dla mąk z glutenem. Zależy nam, żeby mąki czy skrobie były naturalnie bezglutenowe. Ku naszej radości takich mąk jest naprawdę sporo. A jeszcze fajniesze jest to, że większość ich jest dostepna nawet w osiedlowych sklepach. Niektóre z nich możemy zrobić sami. Najłatwiej, domowym sposobem, jest uzyskanie mąk orzechowych – wystarczy zmielić orzechy i mamy mąkę. Ja dzisiaj chciałam słów kilka napisać o mące kokosowej. Jest to mąką, którą mogą stosować osoby na diecie bezglutenowej, bezpszennej, wegetariańskiej (wegańskiej) i modnej ostatnio diecie Paleo. Należy jednak pamiętać, że mąka kokosowa może uczulać. Jeżeli wystąpią nieporządane objawy (pokrzywka, wysypka, ból brzucha, itp.) nalezy skonsultować się z lekarzem.
Mąka kokosowa to nic innego jak zmielone płatki kokosowe. Powstaje ona jako produkt uboczny przy produkcji mleka kokosowego.
Jest jedną z alternatyw dla mąk glutenowych. Ma znacznie niższy indeks glikemiczny niż mąki glutenowe (wysoki indeks glikemiczny powoduje skoki poziomu cukru we krwi). Zawiera (wg niektórych źródeł) nawet kilka razy mniej węglowodanów niż mąka pszenna. Jest niezwykle bogata w błonnik, zawiera go więcej niż ostręby pszenne, przez co dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Zawiera dużo białka.
Mąka kokosowa jest naturalnie słodka, do wypieków z nią możemy dodać mniej cukru.
Początkowo wypieki z mąki kokosowej, jako zamiennika mąk glutenowych, może być problematyczne i trochę zniechęcać. Mąka ta jest bowiem dużo bardziej chłonna niż pozostałe mąki. W związku z tym należy albo dodać mniej mąki, albo dolać więcej płynów. Zawiera również mniej tłuszczu, co wymaga dodatkowej liczby jajek, inaczej ciasto może się nie “skleić”.
Musimy pamiętać, że nie można przyjąć stosunku 1:1 mąki pszennej do kokosowej. Najbardziej optymalna ilość mąki kokosowej w stosunku do mąki pszennej to 1:3 lub 1:4. Natomiast jeżeli chodzi o jajka to na 1 szklankę to można spróbować dodać 1 jajko więcej, chociaż przyjmuje się zasadę, że na 30g mąki kokosowej – 1 jajko więcej. Należy przesiać mąkę przed użyciem.
Nie w każdym przepisie możemy jako zamiennika mąki pszennej użyć kokosowej.
Mąka ta może być przechowywana przez 6 miesięcy w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej. Zamrożona znacznie dłużej.
Jest jedną z najbardziej dostępnych mąk bezglutenowych. Jest też relatywnie tańsza. Można ją zrobić w domu. Jest wydajna, dodajemy jej mniej ze względu na to, że bardziej chłonie wodę. Jest lżejsza od innych mąk.

Pamietajmy:

  1. mąka kokosowa zachowa się inaczej niż mąka pszenna czy migdałowa, jest bardziej chłonna
  2. przed użyciem należy ją dokładnie wymieszać i przesiać, lubi zbijać się w grudki
  3. bardzo dobrze chłonie wodę, ale słabo wiąże ciasto
  4. należy postępować dokładnie jak w przepisie
  5. jeżeli mąka kokosowa jest zamiennikiem, należy dokładnie przeczytać przepis i pamiętać o punkcie nr 1
  6. 1/3-1/4:1 – stosunek mąki kokosowej do mąki pszennej
  7. na każde 30 g mąki kokosowej dodajemy 1 jajko
MĄKA KOKOSOWA, MLEKO KOKOSOWE Z WIÓRKÓW KOKOSOWYCH
 
1 1/4 szklanki niesłodzonych płatków, wiórków kokosowych
4 szklanki przegotowanej letniej wody
Wiórki kokosowe zalałam wodą i odstawiłam na noc. Kokos napęczniał, wchłonął praktycznie całą wodę. Miksowanie zaczęłam od małej prędkości powoli zwiększając obroty; można pulsacyjnie. W czasie miksowanie powstaje tłuste słodkie mleko kokosowe. Gęstą, gładką masę przecedziłam przez gęstę sitko. Mleko przelałam do butelki a to co pozostało – biały proszek kokosowy, wysypałam na blaszkę. Blaszkę włożyłam to piekarnika nagrzanego do 90 st C. Im mniejsza warstwa kokosa tym szybciej uzyskamy suchy proszek. Mi suszenie zajęło około 2 godzin.
Niedawno robiłam mleko kokosowe ze świeżego kokosa. Z suszonych płatków kokosowych jest smaczniejsze, bardziej słodkie, tłuste. Do porannej kawy nieco za tłuste.

Korzystałam z książek klik oraz klik. Przepis na mleko i mąkę pochodzi z pierwszej pozycji klik.

 

 

 

 

 

Mąka kupiona w sklepie
Mąka zmielona przeze mnie, myślę, że dobry blender lub młynek do kawy zmieli ją lepiej

 

 

 

 

 

Facebook Comments

You might also like

8 thoughts on “Mąka kokosowa, mleko kokosowe”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *