Mleko/napój z nasion konopi

 
Ziarna konopi dodaję do prawie każdego chleba – albo do środka, albo posypuję nim chleb. Lubię jak strzelają mi w zębach… 
Dzisiaj jednak nie o konopi jako dodatku do pieczywa a jako produkcie, z którego możemy zrobić mleko. 
 

Mleko z konopi ma specyficzny smak, kremową konsystencję, robi się je bardzo szybko i prosto. Nie musimy moczyć nasion wcześniej. Zalewamy je wodą i miksujemy. 
 

O samych nasionach jeszcze napiszę, ponieważ są źródłem błonnika, witamin z grupy B i E, zawierają więcej białka niż soja i mięso, zapobiegają nowotworom.* Ich dobrodziejstwa można wymieniać, ja dzisiaj skupię się na przepisie i na wiadomości, że mleko jest bez glutenu, ma niski FODMAP*, no i oczywiście jest dobre dla wegan.


 
Składniki:
1 szklanka to 237 ml

1/3 szklanki nasion konopi
2 szklanki wody (najlepiej filtrowanej)

1 łyżka cukru (w wersji FODMAP kokosowy, trzcinowy, syrop klonowy), opcjonalnie – ja nie dodałam

Przygotowanie:

Nasiona konopi wsypałam do kielicha blendera i wlałam wodę. Bledowałam wszystko na gładką masę zaczynając od najmniejszej prędkości. Przecedziłam przez lniany gęsty woreczek.
Mój mąż twierdzi, że słodszy byłby lepszy. Smakuje jak młody orzech włoski – skórka.
Smacznego!

* konopie zawierają bardzo dużo (80-90%) nierozpuszczalnego błonnika, który nie służy osobom z IBS D. Musimy pamiętać o tym, żeby trzymać równowagę między spożyciem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego; mimo że są dozwolone w diecie low FODMAP zwróćmy uwagę na który typ IBS chorujemy, czy zachowujemy dobre proporcje między błonnikami. 

Facebook Comments

You might also like

2 thoughts on “Mleko/napój z nasion konopi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *