Risotto wymaga cierpliwości i zaangażowania. Ja nie zawsze posiadam czas i możliwość oddania się temu daniu, a lubimy je bardzo, zwłaszcza mój młodszy syn. Dlatego często robię coś zbliżonego do włoskiego klasyka. Oczywiście zawsze staram się żeby ryż był okrągły a bulion gorący, albo przynajmniej jedna z tych rzeczy. Czasami staram się nawet o nitki szafranu. Dzisiaj było na szybko, ale równie smacznie.
Filet z kurczaka przygotowałam osobno, lekko poddusiłam z cebulą, odparowałam i przesmażyłam, Lubię karmelizowaną cebulę, usmażoną prawie na dżem. Idealnie kiedy przechodzi smakami przypraw i innych pozycji na patelni. Wtedy jest słodkawa, ostra, lekko wytrawna. I zawsze obiecuję sobie, że następnym razem zrobię jej więcej…
Ilość płynu potrzebna do ryżu zależy od wielu czynników – od tego jak dużo ryż go wchłonie, jak mocno rozgrzane będzie naczynie, w którym gotujemy danie, jak gęste chcemy risotto.
Składniki:
1-1 1/2 szklanki ryżu do risotto
1-1 1/2 l płynu, najlepiej bulionu (im cieplejszy tym lepiej)
2 + 2 łyżki masła
1 łyżka oleju
1/2 szklanki startego parmezanu
sól, świeżo zmielony pieprz, gałka muszkatołowa, wędzona papryka mielona
2 pojedyncze filety z kurczaka
sól, pieprz, wędzona papryka
1 łyżka sosu sojowego bezglutenowego
2 ząbki czosnku
1 duża lub 2 mniejsze szalotki
2 łyżki oleju
parmezan, zielona pietruszka
Przygotowanie:
Filet oczyściłam z błonek, kostek i innych brzydkich rzeczy. Przyprawiłam solą, pieprzem, papryką i sosem sojowym. Odstawiłam na 10 minut.
Na patelni rozgrzałam olej z masłem, wsypałam ryż. Starałam się, żeby każde ziarenko pokryło się tłuszczem i zeszkliło. Kiedy było prawie przezroczyste wlałam pierwszą porcję prawie gotującego się bulionu. Ryż mieszam dosyć często, żeby się nie przypalił.
Cebulę kroję w piórka. Na patelni rozgrzewam olej. Filet smażę z każdej strony po minucie, dodaję cebulę i czosnek, przykrywam patelnię i duszę mięso około 10 minut. Mieszam od czasu do czasu cebulę i kurczaka przewracam na drugą stronę. Nie dolewałam płynu, więc i mięso i cebula powinny się lekko przyrumieniać.
Pamiętam o ryżu, mieszam, dolewam płyn, jeżeli poprzednia porcja się wchłonęła i odparowała. Płynu lepiej wlać za mało niż za dużo. Staram się, żeby moc palnika nie była zbyt duża (ryż będzie się przypalać) ani zbyt mała. Jeżeli ryż zaczyna robić się miękki możemy dodać przyprawy – sól, pieprz i paprykę.
Cały czas sprawdzam mięso i cebulę. Jeżeli za mocno się przysmażyły dolewam odrobinę bulionu, który dolewam do ryżu. Cebula powinna być ciemna, skarmelizowana, lekko rozgotowana.
Pod miękkim ryżem wyłączam palnik, dodaję do niego 1-2 łyżki masła i parmezan. Składniki łączę ze sobą. Odstawiam na chwilę.
Sprawdzam mięso i cebulę. Mięso powinno być usmażone, cebula miękka, skarmelizowana.
Na talerzu układam ryż, pokrojoną pierś z kurczaka, karmelizowaną cebulę, posypujemy tartym parmezanem i zieloną pietruszką.
Smacznego!