Chleb z siemieniem lnianym, bez glutenu, jajek, niski FODMAP


Upiekłam chleb bezglutenowy, jeden z najsmaczniejszych jakie jadłam. Użyłam siemienia lnianego* zamiast jajek. Chlebek rósł mi 3 razy, upiekł się z dziurami, pachnący, chrupiący i zniknął od razu. Jego wersja z nasionami chia** nie była już tak smaczna i aromatyczna.
Najbardziej smakował nam z samym masłem i pomidorem. Brakowało mi do niego ogórka małosolnego i cebulki…

*Siemię lniane nie jest jeszcze dokładnie przebadane przez Uniwersytet w Monash i wiemy tylko tyle, że dopuszczalna dawka nie powinna przekroczyć 2 łyżeczek niemielonego siemienia na dzień. Wiemy to stąd, że siemię wchodzi w skład mieszanki Lsa (siemię lniane, słonecznik i migdały), której można zjeść 1 łyżkę australijską (12g) a ona mieści 4 łyżeczki amerykańskie a siemię to 2 łyżeczki czyli połowa porcji. Ja nie wiedziałam wtedy jeszcze o tym i dodałam 2 łyżki mielonego siemienia do chleba. Nie zaobserwowaliśmy żadnych objawów u męża, ale każdy ma inną czułość organizmu i inaczej reaguje na pokarmy i produkty. Siemię lniane ma rozpuszczalny błonnik i jest to przewaga nad nasionami chia.
Nam bardziej smakuje chleb z grubo zmielonymi nasionami lnu. 

**Nasiona chia są przebadane i dopuszczalne w diecie o niskim FODMAP. 24g są tolerowane w diecie, ale już 48 g zawiera wysoką wartość Oligo -fruktanów i powinno się unikać spożywania tak dużej ilości. 24 g to 2 łyżki a 48 g to 4 łyżki. W związku z tym, że siemię nie zostało przebadane a chia tak, następny chleb upiekłam z nasionami chia. Niestety, chia zawiera błonnik nierozpuszczalny i szkodzi osobom, które chorują na IBS -d. Dlatego nie wszystko co jest dobre na diecie low FODMAP możemy jeść na IBS i odwrotnie.


Składniki:1 szklanka to 237 ml

1 szklanka mąki z ryżu białego
1 szklanka mąki z ryżu brązowego
1/2 szklanki mąki z prosa
1-2 łyżki mąki z tapioki
1 1/4 szklanki wody
1 łyżka drożdży
1 łyżka cukru
2 łyżki oleju kokosowego lub rzepakowego (u mnie zamiennie, ja preferuję rzepakowy)
1/4 szklanki gorącej wody
2 łyżki grubo mielonego siemienia lnianego 
sól

Przygotowanie:

W tym samym czasie przygotowuję zaczyn i zalewam siemię lniane gorącą wodą.
W misce mieszam mąki, sól i olej. Wlewam wyrośnięty zaczyn i galaretkę z siemienia. Mieszam ciasto i odstawiam do rośnięcia. Ciasto w misce rośnie mi 3 razy i raz w foremce – w foremce zbijam, pozwalam urosnąć i wkładam do nagrzanego do 200 st C piekarnika. Wydaje się skomplikowane, ale wyciągamy z piekarnika aromatyczny, smaczny, dziurawy chleb. Piekę 1 godzinę.
Smacznego!

Facebook Comments

You might also like

4 thoughts on “Chleb z siemieniem lnianym, bez glutenu, jajek, niski FODMAP”

 • Bardzo ten przepis jest niejasny. Co to znaczy, że chleb w misce rośnie 3 razy. Co to znaczy w foremce zbijam. Drożdże świeże czy suszone.

  Reply
 • Zazwyczaj drożdże suche podaje się w łyżeczkach lub łyżkach a świeże w gramach lub ile części kostki – 1/4 kostki lub 1/2 kostki, 25 g. Tutaj 1 łyżka suchych drożdży.
  Ciasto na chleb rośnie 3 razy – to znaczy, że jak podwoi swoją objętość to drewnianą łyżka je mieszam i znowu odstawiam do wyrośnięcia.
  W foremce czynność powtarzam ale już delikatniej, głównie dlatego, że albo foremka jest wysmarowana tłuszczem i wysypana ziarnem i nie chcemy żeby ciasto wymieszało nam się z tłuszczem i ziarnami – bo może nie odejść od formy, albo wyłożona papierem a papier może się wciągnąć w zagniecenia i chleb nie wygląda wtedy estetycznie. Tu ciasto zbijam tylko raz. Po kolejnym wyrośnięciu wkładam do piekarnika.

  Reply
 • zaczyn przygotowujesz z 1 1/4 szklanki wody, drożdży i cukru? czy woda na zaczyn ma być zimna? wybacz te pytania, ale dopiero ogarniam temat chleba 🙂

  Reply
 • Do drożdży dodaję ciepłą wodę, taką w okolicach 36 st C, powyżej 43 (albo 46 st C) drożdże giną. Zimna też może być, ale spowalnia nieco proces pracy drożdży.
  Tak, dodaję te składniki, które wymieniłaś. Chyba muszę przeredagować przepis na bardziej czytelny, to co dla mnie oczywiste (bo sama robiłam….) nie koniecznie taki musi być dla innych.
  Pozdrawiam
  Pozdrawiam.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *