Chleb a la babka drożdżowa bezglutenowa

Dzisiaj zaryzykowałam i wypróbowałam metodę przygotowywania ciasta na pieczywo znaną w Chinach i Japonii. Wyczytałam, że można też sparzyć mąkę z ryżu kleistego. Postepowałam jak w przepisie i zmieniłam tylko mąkę chlebową na swoją mieszankę mąk bg. Zamiast 1/2 szklanki mąki dałam mniej – wsypywałam powoli zagniatając ciasto. Kiedy zauważyłam, że moje ciasto już więcej mąki nie przyjmie, przestałam dosypywać. Ciasto odstawiłam do ostygnięcia i przygotowałam pozostałe składniki. Jak to ja, pomieszałam kolejności dodawania składników, część pominęłam. Zaadaptowałam przepis na chleb glutenowy podany na stronie. Chleb jest smaczny, w smaku przypomina babkę drożdżową. Gdybym dodała więcej cukru upiekłaby się słodka drożdżowa babka. Nam najbardziej smakował z białym serem kozim i dżemem malinowym.

To nie jest chleb dobry na warunki diety bezglutenowej. On jest pyszny w ogóle. Zjedzenie go zajęło nam niewiele ponad pół godziny. Wiem, że będę tę metodę sprawdzać na innych przepisach chlebach. Rezultatami będę się z Wami dzielić. 

Składniki:

2 2/3 łyżki mąki z ryżu kleistego (2 łyżki i 2 łyżeczki)
4 łyżki wody
1/2 szklanki mieszanki chlebowej (u mnie troszkę mniej mąki)

2 łyżeczki drożdży
1/3 szklanki wody
1 rozkłócone jajko
szczypta soli
1 łyżeczka cukru
30 g zimnego masła pokrojonego w kostkę
2 łyżki oliwy
1 1/2 szklanki mieszanki Cup4Cup

Przygotowanie:

W niewielkim garnku wymieszałam mąkę z ryżu kleistego z wodą. Na małym ogniu podgrzałam mąkę z wodą cały czas mieszając. Ciasto zgęstniało i zwiększyło nieco swoją objętość. Stopniowo wsypywałam mąkę bg i zagniatałam ciasto. Trochę lepiło się do rąk, nie dodałam całej mąki, ciasto i tak zrobiło się twarde. Myślę, żeby nastepnym razem dodać jej mniej. Odstawiłam na chwilkę ciasto, żeby ostygło.

Do misy miksera stojącego włożyłam zagniecione ciasto, dolałam wodę, rozkłócone jajko, dodałam drożdże, cukier, sól, mąkę, masło i oliwę. Wszystko dokładnie wymieszałam i odstawiłam do wyrośnięcia na 2 godziny (lub do czasu aż podwoi objętość). Moje ciasto nie wyrosło bardzo – drożdże potraktowałam solą. Chleb piekłam w 180 st C przez 30 minut.


Smacznego!

Facebook Comments

You might also like

2 thoughts on “Chleb a la babka drożdżowa bezglutenowa”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *