Zioła – natka pietruszki. Pesto z natki pietruszki

 

Jest to najprawdopodobniej jedyne zioło, które większość kucharzy uważa za niezbędne w kuchni. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego a dziś jest uprawiana w wiekszości krajów.
Najbardziej rozpowszechnioną częścią pietruszki jest jej natka. Jest składnikiem wielu potraw i często wykorzystuje się ją do ozdabiania dań.
Jej właściwości lecznicze były znane dużo wcześniej niż zastosowano ją w kuchni. Starożytni Grecy używali jej w rytuałach pogrzebowych, robiono z niej też wieńce dla sportowców. Stosowana była jako antidotum wielu trucizn.
Dzisiaj uprawiana jest praktycznie na całym świecie. Jest ziołem łatwym w uprawie, doskonale sprawdza się w uprawie na kuchennym parapecie. Istnieje ponad 100 odmian pietruszki. Najbardziej znanymi są pietruszka kędzierzawa i włoska płaskolistna.
Pietruszka ma zbawienny wpływ na problemy z trawieniem i z nerkami. Pomaga w leczeniu kamieni nerkowych i żółciowych, jest silnym naturalnym lekiem moczopędnym. Przyczynia się do poprawy funkcji nadnerczy, nerwu wzrokowego, mózgu i układu nerwowego. Jest bogata w witaminę B9, która pomaga obniżyć poziom homocysteiny, zmniejsza ryzyko zatkania tętnic, zawału serca i udaru mózgu.
Ma silne działanie przeciwzapalne, jest bogata w witaminę A, C, K, B, mangan, miedź, jod, potas wapń. Ma dwa razy więcej żelaza niż szpinak. Doskonale wspomaga układ odpornościowy.
Mimo że pietruszka jest kopalnią zdrowia, powinniśmy spożywać ją z rozsądkiem. Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność – zbyt duża ilość pietruszki (olejków w niej zawartych) może doprowadzić do przedwczesnych skurczy macicy.
Pietruszka pozwala zachować świeży oddech.
Stosowana jest w kuchni europejskiej, amerykańskiej i Bliskiego Wschodu.
Przepis i opracowanie pochodzi z książki.

 

PESTO Z NATKI PIETRUSZKI
 
Składniki:
2 szklanki listków natki pietruszki
1 łyżeczka oliwy z oliwek (dla mnie stanowczo za mało, dałam 3 łyżki)
1 1/2 łyżki orzechów piniowych (można je zastapić ziarnami słonecznika)
1 1/2 łyżki tartego parmezanu (ja dałam ponad 2, prawie 3 łyżki)
sól do smaku
oliwa do zalania pesto
Przygotowanie:
Wszystkie składniki (oprócz oliwy do polania pesto) włożyłam do malaksera i zmiksowałam. Gotowy sos przełożyłam do słoiczka, zalałam oliwą, zakręciłam i schowałam do lodówki.
Pozostałe łodygi można zamrozić i wykorzystać do aromatyzowania bulionu lub zupy.
Smacznego!
 
 
 
Facebook Comments

You might also like

5 thoughts on “Zioła – natka pietruszki. Pesto z natki pietruszki”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *