Chleb/bułka drożdżowe bezglutenowy

Jeszcze kiedy piekł się w piekarniku przypomniały mi się niedziele u Babci i jej niezwykła bułka drożdżowa. Babcia piekła ją w dużej płaskiej blaszce. Nic nie smakowało lepiej niż takowa bułka, jeszcze ciepła, z kubkiem kawy zbożowej. Często chciałam odtworzyć jej smak, ale nigdy mi się to nie udało. Pytana babcia o przepis zawsze odpowiadała, że mąka, drożdże, mleko…
Ja w książce Nicole Hunn Gluten free on a shoestring znalazłam przepis na Brioche bread. Chlebek łatwy i szybki w przygotowaniu. Smakuje podobnie jak babci bułka, podobnie pachnie. Tekstura ciasta jest inna, ale ciasta bez glutenu już tak mają 🙂
Tradycyjnie pominęłam gumę ksantanową, zastąpiłam ją agarem
Do przygotowania tego wypieku użyłam oryginalnej mieszanki Better Batter. Chciałam porównać jej właściwości z domową (klik).
Zawsze kiedy odmierzam mąkę za pomocą szklanki wcześniej mieszam makę. Trzymam mąki w pojemnikach, najpierw mieszam je za pomocą trzepaczki a potem nabieram mąkę. Zawsze nadmiar mąki usuwam za pomocą noża i nigdy nie ugniatam mąki.
Użyłam szklanki o pojemności 237 ml.

 

 

Składniki:

2 1/2 szklanki mąki (około 300 g)
1 3/4 łyżeczki gumy ksantanowej (ja pominęłam, użyłam 1 łyżeczki agar agar)
2 1/4 łyżeczki suszonych drożdży
1/2 szklanki cukru (ja dałam około 1/4 brązowego)
1 łyżeczka cream of tartar (zapomniałam dodać)
3/4 łyżeczki soli (ja dodałam szczyptę)
1 łyżeczka skórki z cytryny (pominęłam)
1/2 łyżeczki octu jabłkowego
5 dużych jajek
1/2 szklanki ciepłego mleka, około 36 st C (autorka odradza użycie odtłuszczonego, aczkolwiek o zredukowanej ilości tłuszczu jest ok)
10 łyżek masła w temperaturze pokojowej (około 140 g)

Przygotowanie:

Mąkę, agar, drożdże, cukier i sól wsypałam do misy miksera stojącego. Włączyłam mikser i wlałam ocet, wbijałam po jednym jajku czekając aż każde wcześniejsze wmiesza się w masę. Wlałam ciepłe mleko i czekałam aż składniki się połączą. Dodawałam po 1 łyżce masła czekając z kolejnymi aż się wmiksuje w masę. Autorka zaleca miksowanie całości nawet 8 minut – tyle potrzebuje guma żeby zacząć działać. Ja gumy nie dodałam, miksowałam więc około 3 minut.
Ciasto odstawiłam na 40 minut do wyrośnięcia. Ciasto przełożyłam do foremki o wymiarach 22 cm x12 cm. Piekłam w 180 st C przez 50 minut. Chleb włożyłam do zimnego piekarnika.
Smacznego!

Facebook Comments

You might also like

2 thoughts on “Chleb/bułka drożdżowe bezglutenowy”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *