Mielonka z szynkowara

Już kiedyś wspominałam, że jestem mięsnożerna. Tu, gdzie teraz mieszkam, wędlina nie jest najsmaczniejsza. Do rosyjskiego sklepu rzadko nam po drodze. A że mama mojego męża miała nam przysłać paczkę, wymyśliłam sobie szynkowar. I jak tylko go dostaliśmy poszedł w ruch. Jako że nie znalazłam w sklepie szynki, kupiłam karkówkę i zrobiłam mielonkę. Dodałam do niej dużo kurkumy, papryki (ostrej i wędzonej) i czosnku.

Składniki:
500 g karkówki po oczyszczeniu
5 ząbków czosnku
sól, pieprz
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki mielonej wędzonej papryki
majeranek
ostra papryka
Przygotowanie:
Mięso oczyściłam z błon, pokroiłam na małe kawałki, dodałam przyprawy i czosnek przeciśnięty przez praskę. Mięso wymiesiłam i schowałam do lodówki. Nastepnego dnia karkówkę zmieliłam, sprawdziłam czy jest dobrze doprawiona (można usmażyć kotleta). Przygotowałam szynkowar, włożyłam do niego woreczek, który napełniłam mięsem. Przygotowany wg wskazówek producenta szynkowar włożyłam do gotującej się wody. Wody było tyle, że dosięgała wysokości mięsa. Mięso gotowałam przez 90 minut pilnując temperatury około 90-95 st C. Szynkowar zostawiłam w wodzie do ostygnięcia. Chłodny włożyłam do lodówki na noc.
Smacznego!
Facebook Comments

You might also like

6 thoughts on “Mielonka z szynkowara”

 • Jeśli można, to pozwolę sobie na małe podpowiedzi.Szynkowar wkładać do zimnej wody, podłożyć ściereczkę {ja daję dwa papierowe ręczniki kuchenne} i dopiero podgrzewać wodę Nie należy przekraczać temp. 80 stopni C.To jeden z rygorów dobrego rezultatu.Do masy można dodać mąkę ziemniaczaną w ilości 1 łyżeczka rozpuszczona w małej ilości zimnej wody -na 1 kg. i / lub żelatynę.. Ja podgrzewam -2-2,5 godz.Temperatura mięsa w środku masy powinna mieć 71 stopni w końcowej fazie. Ja nie urodziłem się zbyt mądry, ale można poczytać w sieci, inni wiedzą lepiej, i potem dojść do swojego sposobu postępowania. Pozdrawiam, życząc smacznych wyrobów,
  Józef 64.

  Reply
 • Ależ oczywiście, każde rady są na wagę złota. Ja sugerowałam się zaleceniami producenta, stąd długość gotowania i temperatura. Są to moje początki z szynkowarem. Myślę, że każde kolejne próby będą smaczniejsze i lepsze.
  Dziękuję i pozdrawiam

  Reply
 • czy ktos moze wie czy te produkty oznaczone zielonym listkiem z napisem bez E np z auchan mają gluten?

  Reply
 • Nie mieszkam w Poslce więc nie wiem. Należy czytać skład. Zielony listek nie jest równoznaczny z brakiem glutenu. Taki znaczek to w Polsce przekreślony kłos.
  Pozdrawiam

  Reply
 • zielony listek oznacza brak konserwantów 🙂

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *