Prosta zapiekanka ziemniaczana

dsc_0205-2

Proste dania smakują najlepiej. Niedawno przygotowałam mało skomplikowaną zapiekankę z ziemniaków. Robiłam ją wiele razy, byłam pewna, że przepis jest na blogu. Pierwszy raz jadłam podobną w restauracji. Była dodatkiem do wykwintnie podanego kawałka mięsa i jeszcze bardziej elegancko podanej sałatki. 

 


Ja zrobiłam samą zapiekankę – przygotowałam ją przed wyjściem z domu. Po powrocie tylko włączyłam piekarnik. Moim dodatkiem była podduszona cebulka, którą ułożyłam na wierzchu ziemniaków.

Wiem, że następnym razem zamiast śmietany użyję mleka, ponieważ moja skóra nie bardzo lubi się ze śmietaną, mimo że użyłam kremówki. Na szczęście skończyło się tylko na suchej skórze, po kwaśnej śmietanie dostaję dodatkowej wysypki i duszności. Ale osoby, które nie mają alergii na BoP spokojnie mogą użyć śmietany 18% lub 30%.

Składniki:
 
około 1 kg ziemniaków (najlepiej zwartych)
1 cebula
około 1 szklanki mleka (lub śmietany, jeżeli możemy)
2 jajka
sól
olej do wysmarowania formy
 
przyprawy (pieprz, gałka muszkatołowa) – jeżeli nie ma przeciwwskazań, ja nie użyłam i zapiekanka smakowała wybornie, 


Ziemniaki obrałam i pokroiłam na mandolinie. Można to zrobić ręcznie, ale zajmuje zbyt wiele czasu, poza tym wtedy plastry nie są równe. Moje nie były cienkie. Ułożyłam je dosyć ściśle w okrągłej formie, ale kształt nie ma znaczenia – w kwadratowej łatwiej się kroi równe porcje.
Cebulę pokroiłam w cienkie piórka i poddusiłam na patelni.
Jajka wymieszałam z mlekiem (śmietaną) i solą. Wlewałam to porcjami do naczynia z ułożonymi ziemniakami, od czasu do czasu poruszałam naczyniem, żeby płyn dostał się pomiędzy ziemniaki. Na wierzchu ułożyłam cebulę. Danie zapiekałam około 1 godziny w 180 st C.
Mi smakuje i ciepła i zimna, prosto z lodówki.
Smacznego!

Facebook Comments

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *