Smakowite bułeczki bezglutenowe

Nie ma nic lepszego na śniadanie niż smakowite bułeczki, jeszcze ciepłe i pachnące.  Dzisiaj mieliśmy właśnie takie.  Świeże, pachnące, ciepłe i smakowite. I co najważniejsze – ich zrobienie nie zajmuje dużo czasu. Najlepiej smakują masełkiem czosnkowym albo pastą rybną. Smakują nawet “glutkom”, często są “zamawiane” przez naszych znajomych. Czasami dodaję do ciasta sery pleśniowe, dymkę lub oliwki. 

Składniki:

pół kostki świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
2 szklanki ciepłej wody (ja ostatnio mieszam pół na pół z mlekiem)
400 gram mąki bg
3-4 łyżki oliwy
duża szczypta soli
opcjonalnie suszone zioła, ser, sezam, mak do posypania



Drożdże zalewam niewielką ilością cieplej mieszanki mleka i wody, dosypuję cukier i łyżkę mąki. Zostawiam zaczyn na 5 min. Po tym czasie dodaję resztę mąki, mleka, oliwę i sól. (Należy uważać, żeby nie wsypywać soli bezpośrednio na drożdże, ponieważ mogą nie wyrosnąć.) Wszystko mieszam mikserem i zostawiam na około 15-20 min, żeby ciasto odpoczęło i urosło. Ciasto wykładam do foremek na muffinki i piekę około 20-25 minut w temp 215 st C przez pierwsze 10 min, potem zmniejszam do 200 st. Na dolną półkę można postawić naczynie z wodą. 
Ciasto na wypieki bezglutenowe jest znacznie “luźniejsze” od zwykłego. Dlatego masę przekładam do formy na babeczki. Zakupiłam takie w IKEI i TESCO. Ciasto ma zazwyczaj konsystencję gęstej śmietany.

Facebook Comments

You might also like

10 thoughts on “Smakowite bułeczki bezglutenowe”

  • Och, wyglądają przepysznie, aż ślinka cieknie:P
    Marzyłam o takich puszystych bułeczkach:) Dziękuję za przepis:)))
    Pozdrawiam Magda

    Reply
  • Najsmaczniejsze są jeszcze ciepłe, z masełkiem Polecam 🙂

    Reply
  • Po wyeliminowaniu glutenu moja córeczka w końcu je coś poza cycem 🙂 mam nadzieję, że szybko uda nam sie do niego wrócić ale jesli jednak nie to w koncu jakieś bezgluteny, które da sie zjeść. nie tolerujemy jeszcze nabiału więc nie z wszystkich przepisów mozemy korzystać ale cóż było by za łatwo 😛

    Reply
  • Zamiast mleka krowiego można dawać mleko roślinne np. migdałowe albo ryżowe. Zamiast jajek – zmielone i zalane ciepłą wodą siemię lniane. Masło można z powodzeniem zastąpić oliwą, lub olejem (ale w ciut mniejszej ilości). Sery, serki, twarożki i jogurty również mają swoje roślinne warianty.
    Pozdrawiam ciepło 🙂

    Reply
  • Upiekłam bułeczki dla bratanka mojego męża i muszę powiedzieć, ze był zachwycony!!! Bułki są puszyste i pyszne, smakują nawet tym co nie muszą stosować diety. Dziękuję bardzo za przepis. Dzięki niemu udało się spełnić czyjeś marzenie.

    Reply
  • Bardzo się cieszę, że smakowały. Dieta bg jest specyficzna, zwłaszcza dzieci się buntują przed jej przestrzeganiem. Dlatego uśmiech zadowolenia małego bezglutka jest bardzo przyjemny. Życzę powodzenia z dietą. Pozdrawiam

    Reply
  • Ja piekę z tego przepisu chleb – jedna mieszam mąki chlebową i wieloziarnistą

    Reply
  • Jakiej mąki bezglutenowej użyto w przepisie? Może być np. ryżowa?

    Reply
  • Ja uzyłam koncentratu z Bezglutenu. Do maki ryżowej dodałabym makę z tapioki, np z 2-3 łyżki.

    Reply
  • Świetne przepisy. Bede musiala ktores z tych buleczek wyprobowac. Musze tylko zakupic odpowiednie skladniki:)

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *