W wielu domach mazurek jest ciastem obowiązkowym. Ja w tym roku przygotowałam go na kruchym spodzie ( z tej strony). Zmodyfikowałam lekko przepis – dodałam więcej masła i odrobinę cukru, zrezygnowałam z soli.
Kiedy na potraktujemy to ciasto jako spód do mazurka (tak jak ja), możemy wylać na niego kokosowy sos kajmakowy. Wystarczy posypać orzechami i prosty mazurek gotowy.
Spód kruchy piekłam też z olejem roślinnym zamiast masła/margaryny. Wcześniej mąkę schowałam na noc do zamrażarki a olej do lodówki.
Składniki:
180 g mąki bezglutenowej
10 (około 140 g) łyżek zimnego masła/margaryny (lub 1/3 szklanki oleju roślinnego)
2 łyżeczki cukru pudru
odrobina soli (pominęłam)
3 łyżki zimnej wody
Przygotowanie:
Mąkę włożyłam na 1 godzinę do zamrażarki.
Piekarnik nagrzałam do 220 st C. Foremkę (około 20 cm x 20 cm) wyłożyłam papierem do pieczenia.
Do blendera wsypałam mąkę, cukier, masło i miksowałam pulsacyjnie. Kiedy masło połączyło się z mąką wlałam wodę i znowu wymieszałam wszystko pulsacyjnie. Gotowe ciasto można rozwałkować, ja rwałam kawałki ciasta i ugniatałam na blaszce. Za pomocą widelca zrobiłam dziurki w cieście. Autorka sugerowała piec ciasto przez 12-15 minut. Ja, niestety, piekłam go około 30 minut.
Gotowy spód możemy udekorować i wypełnić ulubionymi masami (np taką).
Smacznego!
Który z domowych miksów mąk będzie najlepszy w tym przepisie? Ja mam zawsze problem z mąką ryżową, wszystko z niej zrobione po jakimś czasie zamienia się w kamień ;D są na to jakieś sposoby? Pozdrawiam 🙂
Ja piekłam 3 razy ten spód. Za pierwszym razem z mąki Better Batter (http://smaczniemi.blogspot.com/2014/04/bezglutenowa-mieszanka-mak-better.html) i z masłem – wydawał mi się najlepszy. Drugie podejście z tą samą mąką ale z olejem kokosowym i to była klapa – połamał się już w trakcie pieczenia. Za trzecim razem piekłam z mieszanką Cup4Cup (http://smaczniemi.blogspot.com/2013/12/uniwersalna-mieszanka-mak-cup4cup.html) i olejem roślinnym i był w porządku. Prawie wszytkie mieszanki mąk, których używam w większości składają się z mąki ryżowej. Najlepiej dodać inne rodzaje mąk, z prosa, tapioki, ziemniaczaną albo z maranty trzcinowatej. Jeżeli ciasto wydaje nam się zbyt twarde możemy zetrzeć na tarce jeszcze odrobinę zimnego masła i wmieszać w ciasto.
Pozdrawiam