Mąka ryżowa

Mąka ryżowa jest kolejną mąką, która jest bezpieczna dla osób stosujących dietę bezglutenową; może być też stosowana w diecie paleo.
Mąka ryżowa jest ogólnie dostępna, ale możemy ją z powodzeniem zrobić w domu. Ja mielę ziarenka ryżu w blenderze, a wcześniej w zwykłym młynku do kawy. Mielenie jest czasochłonne, ale warto poświęcić trochę czasu. Ja zmielony ryż przesiewam przez drobne sito, a to co zostanie mielę ponownie. Oprócz tego zaopatruję się w mąkę z ryżu słodkiego i kleistego, są one bardzo drobno zmielone i mieszam je z domową mąką.
Mąka ryżowa jest bardzo popularna w krajach azjatyckich. Używa się jej do zagęszczania zup, sosów, jest składnikiem kaszek dla dzieci, miksów do ciast, naleśników i panierek.
Mąka ryżowa zawiera mało sodu, cholesterolu, ma niską zawartość nasyconego tłuszczu. Jest bogata w mangan, zwiększa przyswajanie wapnia. Mąka z całych ziaren zawiera nierozpuszczalny błonnik, oczyszcza organizm z toksyn.
Mąka z brązowego ryżu jest cięższa od mąki z ryżu białego. Jest mielona z całych ziaren, dlatego zawiera więcej błonnika, żelaza, potasu i fosforu. Jest zdrowsza od mąki z ryżu białego. Natomiast mąka z ryżu białego jest trwalsza.
Jeżeli zamieniamy część mąki pszennej mąką ryżową należy dodać więcej płynu lub jajek.
Mąkę ryżową przechowujemy w hermetycznym opakowaniu. Żeby przedłużyć jej trwałość można przechowywać ją w lodówce lub zamrażarce.
Korzystałam z książki http://www.amazon.com/Rice-Flour-Ultimate-Recipe-Recipes-ebook/dp/B00ESL6W2C

Facebook Comments

You might also like

4 thoughts on “Mąka ryżowa”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *