Wegański bezglutenowy majonez, niski FODMAP

Gratka dla wegan i dla osób, które nie mogą zajadać się jajkami. Głównym składnikiem jest tu tofu. Przyznam, że ja tofu nie lubię i jedyną formą, którą jestem w stanie przełknąć to tofu pieczone w jednym z japońskich sushi barów. Szukałam alternatywy do tradycyjnego majonezu z jajkiem. Smakiem różni się znacznie, konsystencją już nie. Ja 2 razy robiłam ten majonez – pierwszy raz przyłożyłam się i sos wizualnie niczym się nie odróżniał. Drugim razem czasu miałam mniej i widać było różnicę. Jeżeli nie przestrzegamy FODMAP i zrobimy sos aioli to możliwe, że smak tofu zostanie zupełnie zniwelowany. 
Sugerowałam się przepisem z tej strony.

 

 
 
Składniki:

ok 300 g  miękkiego tofu bg
1-1 1/2 szklanki oleju (u mnie rzepakowy i kokosowy, przewaga kokosowego)*
2-3 łyżeczki soku z limonki lub cytryny
szczypta musztardy w proszku (dla tych, którzy nie trzymają FODMAP – 3-4 łyżeczki musztardy Dijon)
sól

osoby, które nie trzymają diety  – dowolne dodatki

*jeżeli decydujemy się na olej kokosowy miejmy na uwadze jego właściwości zastygające; majonez może w lodówce lub chłodniejszym miejscu przybrać postać stałą
Przygotowanie:

Tofu, sól, sok z limonki i musztardę w proszku włożyłam do naczynia w którym wygodnie mogłam miksować masę. Blendowałam do momentu aż tofu połączy się ze składnikami i będzie gładką masą. Wtedy powoli, porcjami wlewałam olej. Jeżeli mamy czas i dokładnie wykonujemy wszystkie czynności to majonez wizualnie niczym nie różni się od tradycyjnego. Jest równie gładki i aksamitny. Zdradza go tylko smak, który nie wszystkim może odpowiadać. Wtedy doprawiamy go solą i tym, czym możemy i lubimy.
Następnym razem spróbuję użyć oliwy czosnkowej, która jest dozwolona w low FODMAP.
Smacznego!

Facebook Comments

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *