Bagietki wg Jeffreya Hamelmana

Idealna kolacja lub śniadanie? Może francuskie baguettes z masłem, szynką i pomidorem? Bagietki są jeszcze ciepłe, w  kuchni pachnie jak w piekarni… (no, może przyjemniej…). Za oknem wieje wiatr, mimo że w ciągu dnia było całkiem ciepło. Gorąca herbata dopełnia całości.


Nasza kolacja wczoraj była idealna – z domowymi bagietkami. Dodatki każdy miał swoje, chłopcy oczywiście z nutellą (klikklikklik), my iście po francusku!
Na bagietki musieliśmy poczekać dosyć długo, bo najpierw ponad 12 godzin czekałam na poolish, potem ciasto rosło najpierw 2 godziny, następnie około 1 1/2. Jest z nimi trochę zachodu, ale naprawdę warto.


4 porcje
(1 szklanka to 237 ml)

Poolish:

310 ml mąki chlebowej (2 3/8 szklanki, 312g)
310 ml wody (1 3/8 szklanki)
1/8 łyżeczki suszonych drożdży

Przygotowanie:

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w misce, przykrywamy folią plastikową i odstawiamy na 12-16 godzin, w temperaturze około 21 st C. (ja zostawiłam w temp pokojowej, u mnie było więcej niż 21 st C)


Ciasto właściwe:


cały poolish
665 g mąki chlebowej (4 7/8 szklanki)
1 3/8 szklanki wody 
1 łyżka soli (dałam mniej, około 2 szczypt sporych i bagietki były mało słone)
1 1/4 suszonych drożdży

Przygotowanie:

W misce miksera (u mnie stacjonarny) mieszamy wszystkie składniki, najpierw na pierwszej prędkości przez 3 minuty. Jeżeli zachodzi potrzeba możemy dodać mąkę lub wodę – niewielkimi porcjami. Kończymy miksować na drugiej prędkości przez 3-3 1/2 minuty. Ciasto powinno być elastyczne i lekko luźne. Powinno wyrastać 2 godziny w 24-25 st (dokładnie 24,5).
W tym czasie ciasto odgazowujemy po około godzinie – nie ugniatamy ciasta palcami, tylko składamy je 2-3 razy i ponownie odkładamy na godzinę. 

Po dwóch godzinach dzielimy ciasto na 4 równe części, z których toczymy 4 kulki. Odstawiamy ciasto na 10-30 minut.
Z każdej kulki dłonią formujemy prostokąty, zawijamy 1/3 części ciasta od góry, następnie 1/3 części od dołu. Za każdym razem mocno przyciskamy dłońmi ciasto, aby się przykleiło do ciasta i nie odstawało. Odwracamy je o 180 st i rolujemy zgrabne bagietki.
Odstawiamy je na około 1-1 1/2 godziny.
Pieczemy je w temperaturze 235-240 st C. przez 24-26 minut. 
Facebook Comments

You might also like

4 thoughts on “Bagietki wg Jeffreya Hamelmana”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *