Domowa biała kiełbasa

DSCF5484
Chyba większości z nas biała kiełbasa kojarzy się ze żurkiem, białym barszczem lub Wielkanocą. Od pewnego czasu sama robię ją w domu. W tym roku wyszła mi trochę bardziej czerwona niż biała a to z tego powodu, że dodałam trochę za dużo wołowiny. Natomiast wiem, że jest smaczna, bo mój młodszy synek zjadł 2 kiełbaski jak tylko wyciągnęłam je z wody.
Zrobienie domowej białej kiełbaski nie jest bardzo pracochłonne, wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości mięso, jelita (osłonki) i zwykłą maszynkę do mięsa. Mięso najlepiej przepuścić przez maszynkę o grubych oczkach, nie możemy zapomnieć o dodaniu boczku lub słoniny – mój boczek był chudy i kiełbaska momentami jest trochę sucha. Ja parzę ją w wodzie z dużą ilością majeranku, liściem laurowym, zielem angielskim  i pieprzem. Staram się, żeby woda nie gotowała się. Parzenie zazwyczaj zajmuje mi około 20-30 minut – w zależności od grubości i wielkości kiełbasek.
DSCF5480DSCF5473
Składniki:

2-2,5 kg mielonego mięsa (u mnie jest to łopatka lub/i karkówka)
0,5 kg boczku (jeżeli jest chudy można dodać więcej)
ok 0,7 kg wołowiny (nie jest konieczna, sprawia, że biała kiełbasa nie do końca jest biała)
50-70 gram soli (ja używam zwykłej, jeżeli wydaje się wam za mało słona można dodać więcej)
1-2 łyżeczki pieprzu
2 łyżeczki papryki czerwonej
2 łyżeczki ostrej papryki
2 łyżeczki majeranku
4-5 ząbków czosnku
jelita

Przygotowanie:

Mięso dokładnie oczyszczam z błonek i mielę na grubych oczkach. Dodaję do niego czosnek przeciśnięty przez praskę, przyprawy i dokładnie mieszam. Mięso odstawiam do lodówki nawet na 2 dni. Od czasu do czasu mieszam żeby smaki się przegryzły. Jeżeli masa jest zbyt sucha można dolać trochę wody lub bulionu. żeby sprawdzić czy mięso jest dobrze doprawione można usmażyć jednego kotlecika. W międzyczasie moczę jelita i dokładnie je płuczę pod bieżącą wodą. Za pomocą maszynki do mięsa i specjalnej części do kiełbas  napełniam jelita. Kiedy uważam, że kiełbaska jest idealnie długa i gruba, zwijam jelito i formuję następne. Gotowe parzę w wodzie zagotowanej z przyprawami przez około 20-30 minut.
Ilość podanych przypraw jest orientacyjna – należy próbować przed dodaniem przypraw których nie lubimy lub przypraw ostrych jeżeli preferujemy łagodne dania.

Facebook Comments

You might also like

One thought on “Domowa biała kiełbasa”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *