Mąka a skrobia ziemniaczana

W Polsce nazwa mąka ziemniaczana, mączka ziemniaczana i skrobia ziemniaczana są używane zamiennie. Istnieje jednak duża różnica między mąką ziemniaczaną a skrobią ziemniaczaną. Nie możemy ich stosować zamiennie i produkowane są zupełnie inaczej. W Polsce nie znalazłam mąki ziemniaczanej, za każdym razem jestem odsyłana na strony ze skrobią kukurydzianą. Nie zauważyłam jej w sprzedaży.
Mąka ziemniaczana wytwarzana jest z gotowanych całych ziemniaków. Ziemniaki są odparowywane i mielone razem ze skórką. Mąką ziemniaczana jest cięższa od skrobi, stosuje się ją do wypieków, pomaga zatrzymać wilgotność, np. pieczywa. Absorbuje ona wilgoć, dzięki czemu pieczywo dłużej zachowuje świeżość. Mąka ma charakterystyczny ziemniaczany smak a konsystencją przypomina mąkę pszenną.
Skrobię ziemniaczaną natomiast pozyskuje się ze świeżych ziemniaków – rozdrabnia się je i wypłukuje skrobię. Produkt zawierający skrobię uzyskiwany z bulw pędowych ziemniaków. Proces otrzymywania polega na rozdrobnieniu świeżych, wymytych ziemniaków, wypłukiwaniu i osadzaniu skrobi z wydajnością około 12%. Uzyskany krochmalpoddawany jest czyszczeniu, suszeniu i przesianiu. Ostatecznie ma postać sypkiego, matowego proszku o barwie czysto białej, bez śladów obcych zapachów i posmaków. Ściśnięty w dłoni charakterystycznie chrzęści. (za Wikipedią). Skrobię wykorzystujemy zazwyczaj do zagęszczania sosów i zup. Ma właściwości podobne do skrobi kukurydzianej. 


Mąka ziemniaczana
Skrobia ziemniaczana
Skrobia ziemniaczana
Mąka ziemniaczana
Mąka ziemniaczana – 1 łyżka stołowa
Skrobia ziemniaczana – 1 łyżka stołowa


W związku z tym, że w Polsce ciężko jest kupić mąkę ziemniaczaną szukałam sposobu na jej samodzielne przygotowanie. Ziemniaki się gotuje, suszy i mieli w młynku do kawy lub blenderze. Nie wypróbowałam przepisu, ale obiecuję, że jak znajdę chwilę to przygotuję taką mąkę samodzielnie. Odnośnik do strony klik.

Korzystałam z Wikipedii,http://www.ehow.com/facts_5859375_difference-potato-starch-potato-flour.html, oraz Wikipedii angielskiej pod hasłem mąka (flour) – gdy wpisałam potato flour odesłało mnie do str. ze skrobią.

Facebook Comments

You might also like

28 thoughts on “Mąka a skrobia ziemniaczana”

 • świetny post:) nie wiedziałam, że to jest taka różnica:)

  Reply
 • artykuł fajny ale szczerze mówiąc jestem zdziwiona tym co Pani piszę o dostępności mąki ziemniaczanej. W moim mieście – Katowice jest do kupienia praktycznie wszędzie, u mnie w domu ta mąka jest zawsze, podobnie jak mąka pszenna. Co prawda ziemniaczanej rzadziej używamy ale nie ma żadnego problemu z kupnem tej mąki.

  Reply
 • Zgadza się skrobie ziemniaczaną mozna zakupić wszedzie ale nie mąki ziemniaczanej! Pozdrawiam 😉

  Reply
 • Zgadza się skrobie ziemniaczaną mozna zakupic wszędzie ale nie mąkę ziemniaczaną! Pozdrowienia 😉

  Reply
 • Ja nie spotkałam się z mąką ziemniaczaną w Polsce. Nawet gdy była podpisana jako mąka lub mączka była to skrobia.
  Pozdrawiam

  Reply
 • Mąka ziemniaczana jest w Auchuan (chyba tak się to pisze). Kosztuje 8 zł za pół kilograma.

  Reply
 • Poproszę brata, żeby podjechal i sprawdził. Dziękuję za informację!
  Pozdrawiam

  Reply
 • Z tego, co udało mi się sprawdzić to niestety jest to skrobia ziemniaczna. Niestety w Polsce błednie oznacza się skrobię i mąkę ziemnaczane tak samo. Mąka ma lekko żółtawą barwę i skrobia jest biała.
  Pozdrawiam

  Reply
 • mąka ziemniaczana jest w selgrosie i kosztuje ok. 4 pln za 1kg

  Reply
 • Pamiętam, że moja mama zawsze kupowała mąkę ziemniaczaną w Czechach lub w Austrii np.w Billa. Wykorzystywała ją do jakiegoś ciasta i twierdziła, że w Polsce takiej nie może znaleźć. Teraz wiem skąd ta różnica.

  Reply
 • Świetny post, ogromne dzięki 🙂 Chcę właśnie zrobić domowy kisiel i w przepisie jest właśnie skrobia ziemniaczana, a wydawało mi się, że u nas jest dostępna tylko mąka – okazuje się jednak, że to co mam w szafce to jednak skrobia. Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 • Cieszę się, że się przydał 🙂
  Pozdrawiam

  Reply
 • A np. do budyniu co jest lepsze, sama skrobia czy mąka?

  Reply
 • Skrobia ziemniaczana zdecydowanie. Mąką ma całkiem inne właściwości. Poza tym ma charakterystyczny zapach i smak. Ja dodaję ją w niewielkich ilosciach, powiedziałabym sladowych – około 1-2 łyzki do mieszanek mak chlebowych.
  Pozdrawiam

  Reply
 • z przyjemnościa przeczytałam..tak nie wiedziałam że to wielka róznica..rzeczywiście kupujemy mączkę ziemniaczana a to jest skrobia ziemniaczana.Pozdrawiam

  Reply
 • Bardzo fajna stronka. Jednak ostrożna byłabym w zamienianiu mąki pszennej na kokosową. Moim zdaniem lepiej użyc mąk ze zbóż a nie orzechów. Mąki bezglutenowe które fajnie się nadają to teff, jaglana, ryżowa. Mąka kokosowa w 100 gramach zawiera aż 660 kcal, 63 gramy tłuszczu!, 5,6 białek,5,9 węglowodanów. Maka pszenna 100 gramów 309 kcal,2,3 tłuszczu, 11,9 białek. Ciasto w oparciu o mąkę kokosową i jajka to istna bomba kaloryczna. Pozdrawiam Olka Jedzenie Jak Leczenie

  Reply
 • Dziękuję za bardzo cenne rady 🙂 Myślę, że odnosisz się do wpisu poświęconego mące kokosowej, tam faktycznie pisałam o zamianie mąki pszennej na kokosową, pisałam też o proporcjach. Głównie dlatego, że wpis poświęciłam kokosowi.
  Niemniej Twoje rady są pomocne i będę się nimi kierowała na przyszłość 🙂
  Pozdrawiam!

  Reply
 • Miło jest dowiedzieć się, jaka to różnica… W Krakowie również można dostać mąkę ziemniaczaną bez problemu, do tego wystarczy chociażby Lewiatan.

  Reply
 • Świetny wpis, bardzo przydatny. Wygląda na to, że w przepisach też błędnie jest podawana mąka ziemniaczana zamiast skrobi. Takie np. kluski śląskie … wychodzi na to ze zawsze robię ze skrobią 🙂

  Reply
 • Dziękuję:)
  W Polsce nie ma mąki ziemniaczanej, za to skrobia radzi sobie świetnie. Ja natomiast mając doskonały dostęp do mąki ziemniaczanej częściej używam skrobi.

  Reply
 • Właśnie. I dlatego kluski śląskie są gumowate (nie cierpię tej gumowatości).

  Reply
 • Gdyby zamiast skrobi do klusek dodać mąkę to kluski wyjdą bardzo ziemniaczane i ciemne, twarde. Nie mniej – co kto lubi.
  Pozdrawiam

  Reply
 • Artykuł nie odnosi się do zastosowania tej mąki do klusek. Używam tej mąki jako zamiennka skrobii. Nadaje ciastom lepszy smak i większą wilgotność.

  Reply
 • W Poznaniu też jest zatrzęsienie mąk ziemniaczanych…w nazwie. W składzie wszędzie napisano …skrobia. A jak widać różnica ogromna. Zarówno w smaku jaki i wyglądzie. Dziękuję za przybliżenie nieuświadomionym tematu.

  Reply
 • Po raz kolejny co kto lubi, moim zdaniem mąka ziemniaczana jest zbyt ciężka i zdecydowana w smaku. W znanych mi przepisach dodaje się jej 1-2 łyżki, więc jako zamiennik? Zamiennikiem dla mnie jest coś, czego używamy tyle samo, w takiej samej ilości.
  Możesz napisać gdzie mieszkasz, że masz taki doskonały dostęp do skrobi i mąki ziemniaczanej?

  Reply
 • Mnie też zawsze interesował ten temat, tym bardziej, że Stanach jest już rozróżnienie. Poszukałam i znalazłam. Tutaj używają ich jak najbardziej zamiennie i podkreślają to w przepisach.
  Dziękuję:)

  Reply
 • Witaj, dziękuję za ciekawy wpis i dodatkowo mam pytanie: czy można skrobię ziemniaczaną zastąpić skrobią kukurydzianą?

  Reply
 • Dziękuję!
  Skrobia kukurydzianą jest raczej cięższa. Ja zazwyczaj zastępuję skrobię ziemniaczaną tapioką lub marantą. Skrobia z tapioki jest chyba bardziej popularna.
  Pozdrawiam!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *